Σάββατο 22 Απριλίου 2017

Πρώτη νίκη της Αναγέννησης Σάμου στο Λουτράκι - Αποτελέσματα - Βαθμολογίες

Την πρώτη της νίκη πέτυχε η Αναγέννηση Σάμου στην  ημιτελική φάση του Πανελληνίου Νεανίδων που διεξάγεται στο Λουτράκι.

Η ομάδα από τη Σάμο επιβλήθηκε με 3-0 σετ της Αθλεση Ηρακλείου.

Η  Αναγέννηση πήρε πολύ εύκολα τα δύο πρώτα σετ με 25-24 και με 25-13, ενώ μόνο στο τρίτο σετ η Αθλεση Ηρακλείου μπόρεσε να προβάλει αντίσταση, αλλά τελικά το έχασε κι αυτό με 25-21.

Αναγέννηση Σαμου:  Μαραθοκαμπίτου 9, Φράγκου 9, Σπηλιωτοπούλου 4, Βαλιδάκη 18, Μαραθοκαμπίτου 8, Μαγγιρίδου 4, Aντωνούσου (λ)

Αθλεση Hρακλείου Γενειατάκη 3, Παπαχατζάκη 4, Πρίφτη 10, Τσιναρίδου 4, Μανάι 7, Μηλάκη 2, Δόσπρα (λ) / Πλουμή (λ), Φακουρέλη 1.

Πανιώνιος - Μαρκόπουλο

Σπουδαία νίκη-ανατροπή με 2-3 πέτυχε το Μαρκόπουλο στο ντέρμπι του ομίλου του Πανελληνίου νεανίδων στο Λουτράκι, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 σετ και ουσιαστικά "κλείδωσε" την πρόκριση του στο F4 του θεσμού.

Το παιχνίδι ήταν ένα μεγάλο θρίλερ καθώς ο Πανιώνιος πήρε το πρώτο σετ με 25-15, το τυπικά φιλοξενούμενο Μαρκόπουλο ισοφάρισε με 18-25 σε 1-1, και στη συνέχεια πήρε το προβάδισμα η ομάδα της Ν.Σμύρνης με 25-23 και 2-1 σετ.

Στο τέταρτο έγινε πολυ μεγάλη μάχη καθώς ο Πανιώνιος αν και είχε την πρωτοπορία στο σκορ, αρχικά με 14-7 και 20-17, η ομάδα του Νικολάκη με εκπληκτικό σερί 2-8, κατόρθωσε να επικρατήσει με 22-25 και να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί η ομάδα των Μεσογείων πιο ψύχραιμη και με λιγότερα λάθη, πήρε το σετ με 11-15 και  τελικό σκορ 2-3.  Τα σετ 2-3 (25-15, 18-25, 25-23, 22-25, 11-15)

Πανιώνιος (Καλαρά) Χόρμη, Αγγελοκωνσταντή, Λακασά, Μπακοδήμου, Παναγοπούλου, Φλιάκου, Παγώνη-λ / Πατέρη-λ, Καραμπακάκη, Αγάλου, Μουχτούρη

ΑΟ Μαρκοπούλου (Νικολάκης) Μπαμπίρη, Καρακάση, Φακοπουλίδου, Διάλλα, Νικολογιάννη, Γεωργατζή, Τουλγαρίδου –λ / Καραβοκύρη –λ, Λυχναρά, Λεπενιώτη, Σουλιώτη.

16.00 ΑΘΛΕΣΗ - ΓΣ Πανιώνιος. Διαιτητές: Μαυρικίδου - Μεταξά. Γραμματεία: Κτενά
18.00 ΑΟ Ποσειδών - ΑΣΣ Αναγέννηση. Διαιτητές: Μεταξά - Μαυρικίδου. Γραμματεία: Κτενά

Κυριακή 23/4

14.00 ΑΟ Μαρκοπούλου - ΑΘΛΕΣΗ. Διαιτητές: Αντωνόπουλος - Τσίτσικας. Γραμματεία: Κτενά
16.00 ΓΣ Πανιώνιος - ΑΟ Ποσειδών. Διαιτητές: Τσίτσικας - Αντωνόπουλος. Γραμματεία: Κτενά